Seydişehir – Alanya

Seydişehir – Alanya

Seydişehir; Amblada, Vasada, Arvana, Elita, Dalisandus antik şehirlerini bünyesinde barındıran Seydişehir, doğayla tarihin buluştuğu, İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi'nin arasında, Toroslarla çevrili bir şehirdir.

Şehrin, 14. yüzyılda Horasan erenlerinden Seyyid Harun Veli Hazretleri tarafından ilahi bir emirle kurulduğuna inanıldığından, Medine-i Sani (İkinci Şehir) olarak ta anılmaktadır.

Seydişehir'de hafta sonları, doğayla iç içe bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Hafta sonları düzenlenen hiking ve trekking turlarına katılıp Toroslar'ın zirvesinde bulunan Küpe Çukuru'ndaki yılkı atlarının doğayla muhteşem danslarına şahit olabilirsiniz.

Seydişehir, dört yanı bitki çeşitliği bakımından zengin dağlarla çevrili coğrafyasıyla, tarihi Via Sebaste Yolu'yla (Kral Yolu), Altı Göller Bölgesi'yle, Kuğulu Göl'üyle ve Dünya'nın turizme açık en uzun 3.mağarası olan Tınaz Tepe Mağarası'yla doğa severlerin gözdesi bir yerdir.

Seydişehir'de başlayacak rota Alanya'da tamamlanıyor. 

Sırtını Toros dağlarına, yüzünü Akdeniz’e dönmüş, çağlar boyunca pek çok medeniyetin önemli merkezlerinden olmuş, doğanın en cömert bölgelerinden biri: Alanya.

Akdeniz’de bir yarımada şeklinde bulunan Alanya, müthiş doğası ve çağlar öncesine dayanan tarihiyle tam bir güney beldesi olarak karşımıza çıkıyor.

Antik dönemlerde Pamfilya ve Kilikya arasında bulunan Alanya’nın tarihi, bölgeye yakın olan Kadıini Mağarası’nda yapılan araştırmalara göre M.Ö. 20 bin yılına kadar dayanmaktadır.

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının önemli merkezlerinden biri olan Alanya, bölgede önemli bir kale görevi görmüştür. Kentin sembolü kabul edilen Kızıl Kule ve Alanya Kalesi, Selçuklu döneminde, bölgenin artan önemini korumak için yapılmıştır.

Alanya, misafirlerini ağırlamak için pek çok büyük tesise sahipken, butik otelleriyle de göz dolduruyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bu coğrafyada avokado ve muz başta olmak üzere birçok doğal ve tropikal tarım ürününü de tadabilirsiniz.

Çağlar boyunca pek çok uygarlığın odak noktası olmuş, doğal ve tarihi güzellikleriyle tam bir cazibe merkezi olan Alanya, şimdi sizleri bekliyor!