tour of turkey

52'İNCİ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TUR'UNUN 158.9 KİLOMETRELİK VESTEL AKSARAY - KONYA ETABINI LOTTO SOUDAL TAKIMINDAN ANDREI GRİEPEL KAZANDI

52'İNCİ CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TUR'UNUN 158.9 KİLOMETRELİK VESTEL AKSARAY - KONYA ETABINI LOTTO SOUDAL TAKIMINDAN ANDREI GRİEPEL KAZANDI

LOTTO SOUDAL’IN DÜNYACA ÜNLÜ SPORCUSU 2011 YILINDAN BU YANA GELDİĞİ TÜRKİYE DE 6. YILINDA BÖYLECE 11. KEZ ETAP BİRİNCİLİĞİNİ ELDE ETMİŞ OLDU.

TUR'A YARIN 187 KİLOMETRELİK TÜRK HAVA YOLLARI SEYDİŞEHİR - ALANYA ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

52'inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun 158.9 kilometrelik Vestel Aksaray - Konya etabını Lotto Soudal takımından Andreı Griepel 3 saat 48 dakikada kazandı.

STARTI AKSARAY VALİSİ ATAKLI VERDİ

Aksaray Valisi Şeref Ataklı'nın verdiği start ile 111 bisikletçi etaba başladı. Rüzgarsız ancak zaman zaman yağan şiddetli yağmur nedeniyle sporcuların epey etkilendikleri gözlendi.

AKSARAY HALKININ BÜYÜK İLGİSİ VARDI

Start esnasında Aksaray halkının büyük ilgisi gerçekten, bisikletçileri şaşkına çevirdi. Halk akın akın gelerek start yerinde bisikletçilerle resim çektirdi. Ayrıca yörenin ünlü "MALAKLI" cinsi köpeğide sporcular arasında büyük ilgi gördü. Yarış Direktörü İsviçre'li Roland Hofer ile, Torku Şekerspor bisikletçisi Ahmet Örken'in bu cins köpekle çektirdiği resimler ise günün konusu oldu.

PARKUR DÜZ ZAMAN ZAMAN YAĞMURLU İDİ

Genellikle düz bir parkurda cereyan eden etapta gözler elbette Turkuaz Mayo'nun sahibi Lampre Merida Takımı'ndan Niemiech Przemyslaw'da idi. Bir önceki etapta Caja Rural Takımı sporcuların epey yıprattığı Niemiech bu nedenle kontrollü bir yarış çıkardı. Fakat yine de yağmurun şiddetini artırdığı noktalarda diğer bisikletçiler gibi o da etkilendiği gözlendi.

1'İNCİ İLE 13'ÜNCÜ ARASINDAKİ ZAMAN FARKI DİLİMİ SON DERECE AZ

Bunun üzerine birde etap yorgunluklarının eklendiğini düşünürsek, düz parkurda Turkuaz Mayo'nun işi epey zor olacaktı. Zira Genel Ferdi Klasmanda 1'inciden, 13'üncü sıraya kadar olan zaman farklarının, 6, 11, 16, 19,28, 35, 37, 39, 53 saniye gibi küçük dilimlerle süregelmesi, Turkuaz Mayo için büyük çekişme yaşanacağını da şimdiden gözler önüne seriyor.

KAÇIŞ DENEMELERİ BAŞLIYOR

Yapılcan ve Yenikent arasında ilk kaçışlar başladı. Önde 24 kişilik bir grup, arkada 36 kişilik bir başka grup ana grubu hemen diyebileceğimiz bir ortamda parçaladılar. Aralarında Lotto Soudal Takımının tamamı, Caja Rural Takımından 5 sporcu, Lampre Merida'dan 1, Delko Marseille Provance'den 1, Nippo Vini Fantini'den 2 , Astana'dan 3, Parkhotel Valkenburg Takımı'ndan 2, Team Roth'dan 2 bisikletçi arayı 1 dakika 10 saniye kadar açtı. Öndeki grubun, ana grupla farkı ile 2 dakika 45 saniyeye kadar yükseldi.

SALCANO SPRINT PRİMİ SONUÇLARI

Öndeki 24'lü grup 43'üncü kilometre geçilirken Salcano Sprint Primi noktasına yaklaştığı sırada ataklarda sıklaştı. Prim kapısını şu 3 sporcu geçti. 1- Astana'dan Maxim Satlikov, 2-Lotto Soudal Takımı'dan Greg Henderson, 3- Lotto Soudal Takımın'dan Andrei Grıepel

TEMPO YÜKSEK, RÜZGAR SERTTİ

50'inci kilometre aynı zaman farkı ve öndeki grubun üstünlüğü altında ancak yüksek tempoda diyebileceğimiz bir süratte geçildi. Nitekim bisikletçiler 50 kilometreyi 1 saat gibi bir sürede kapattılar. Aradaki zaman farkı 1 dakika 25 saniyeye kadar çıkarken, ana grupla fark 5 dakika kadar yükseldi. 65'inci kilometre geçilirken Verva Activajet Pro-Cycling Takımı'nın 92 sırt numaralı sporcusu Pawel Charucki yarışı terk etti. Aynı esnada startta kendini göstermeyen rüzgarın sert esmesi de sporcuları etkileyen bir başka faktördü. Konya'ya yaklaştıkça rüzgarın şiddeti epey arttı.

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Kızören geçildikten sonra etabın 96'ıncı kilometresinde ve 1138 metre yükseklikte ikinci prim kapısına yaklaşıldı. Hakemler bu arada ikinci grupla 4 dakika 17 saniye ana grupla ön grubun zaman farkını 8 dakika olarak anons etti. Vestel'in sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri prim kapısını şu sporcular geçti: 1-Caja Rural Takımı'ndan Luis Mas Bonet, 2- Astana'dan Maxim Satlikov; 3-Parkhotel Valkenburg Takımı'ndan Massimo Graziato. Böylece Caja Rural sporcusu Luis Mas Bonet Vestel Türkiye Güzellikleri mayosu olan Beyaz Mayoyu korumuş oldu.

FARK GİTTİKÇE AÇILIYOR

Finişe 48 kilometre kala farkların büyük ölçüde açıldığı gözlendi. 24'lü ön grubun, ikinci grupla 5 dakika 41 saniye, ana grupla farkı 14 dakikaya kadar çıktı. Bu üç etap boyunca ana grubun yediği en büyük zaman farkı oldu. Üstelik Turkuaz Mayo'nun sahibi Niemiech'ten de ses seda yoktu. Konya finişinden sonra Turkuaz Mayo'nun el değiştireceği böylece kesinleşmiş oldu.

 

ETABIN SON SALCANO SPRİNT PRİMİ

Finişe 36 kilometre kala etabın son prim kapısı da geçildi. Salcano Sprint primi şu sporcular arasında paylaşıldı. Sprint çizgisini Caja Rural'dan Jose Gonçalves kazanmasına rağmen rakibine faul yaptığı gerekçesiyle hakemler tarafından ikinci ilan edildi. Sonuçlar şöyle: 1- Astana'dan Maxim Satlikov, 2-Caja Rural'dan Jose Gonçalves, 3-Astana'dan Nikita Stalnov. Bu arada farkta ikinci grupla 7 dakikaya kadar çıktı.

 

LOTTO SOUDAL ALTI KİŞİYLE GELİYOR

Start'tan itibaren öndeki 24 kişilik grupta kalarak tempo yapan Lotto Soudal'ın altı Team Roth 'un iki bisikletçisi müthiş bir tempoyla grubu son 25 kilometrede parçaladı. Aralarında Dünyaca ünlü ve Tour Of Turkey'in gedikli sporcusu Andreı Grıepel'in bulunduğu 8'li grup finişe doğru bir tren görüntüsü vererek pedal bastı ve arayı 44 saniye açtı. Son 10 kilometreye girilirken, 8'li grup farkı 1 dakikanın üzerine çıkardı.

KONYA'LILAR FİNİŞE AKIN ETTİ

Aksaray halkının kalabalık bir grupla uğurladığı bisikletçileri, Konya'da da coşkulu bir kalabalık bekliyordu. Halk kilometrelerce önce bisikletçileri görebilmek için yollara dizildi. Finiş alanı ise gerçekten büyük bir kalabalık, bisikletçileri çılgınca alkışladı.

VE FİNİŞ

Ve finiş beklendiği gibi bitti. 2011 yılından bu yana Tour Of Turkey'e katılan Lotto Suodal'ın Dünyaca ünlü pedalı Andreı Griepel, beş arkadaşının desteğiyle geldiği finiş çizgisine 50 metre kala o kendine has sprintini yaptı ve etabını 3 saat 48 dakikada birinci bitirirken Türkiye deki 6 yılında onbirinci şampiyonluğunu ilan etti.

TUR'A YARIN 187 KİLOMETRELİK TÜRK HAVA YOLLARI SEYDİŞEHİR - ALANYA ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

52'inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'una yarın koşulacak 187 kilometrelik Türk Hava Yolları Seydişehir-Alanya etabı ile devam edilecek.