Tour of Turkey
TURKUAZ FORMA YEŞİL FORMA KIRMIZI FORMA BEYAZ FORMA TURKUAZ FORMA YEŞİL FORMA KIRMIZI FORMA BEYAZ FORMA

TURKUAZ FORMA

Genel Klasman Lideri

Mavinin bir tonu olan ve Türk kültüründe genellikle “gök” rengi olarak ifade edilen turkuaz; özgürlügü, sonsuzlugu, göğün ve evrenin gücünü, bilgeliği, geniş gönüllü ve açık düsünceli olmayı simgeler.
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin kıyılarına da rengini veren Turkuaz, Cumhurbaşkanlıgı Türkiye Bisiklet Turu’nun karakteristik rengi olarak lider mayosuna da rengini veriyor.

YEŞİL FORMA

En İyi Sprinter

Canlı kökünden türeyen yesil renk Türkiye coğrafyasının bolluk ve bereket sunan ovalarını ifade eder. Düzlük kesimlere konumlandırılmış sprint kapılarını önde geçerek en çok puanı toplayan en güçlü sprinter yeşil  mayoyu  sırtına geçirmeye hak kazanacak.

KIRMIZI FORMA

En İyi Tırmanısçı

Türk Bayrağı’na da rengini veren ve milli rengimiz kırmızı tarih boyunca medeniyetlerin güçlü duygularını yansıtmıştır. Zorlu mücadelelerin ardından zirve tırmanışlarını basarıyla tamamlayan sporcular bu güçlü renkteki forma ile kürsünün basamaklarını tırmanacak.

BEYAZ FORMA

Türkiye Güzellikleri Prim Lideri

Türk kültüründe beyaz renk cennetin rengi olarak ululuk ve bilgelik anlamlarını taşır. Türkiye’nin göz kamaştıran dogal güzellikleri ile cennet vatan göndermesine vurgu yapan beyaz mayo, her etap sonunda Türkiye Güzellikleri prim kapılarını en önde geçen liderin üzerinde kürsüye taşınacak.