tour of turkey

Sevgili sporcular ve bisiklet tutkunları, 54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na hoş geldiniz…

1963’ten beri aralıksız süren ve Türkiye’nin yarım asırı geride bırakan dünya çapındaki tek uluslararası spor organizasyonu olan TUR, yarattığı büyük etkiyle her geçen yıl adından daha fazla söz ettiriyor.
10 yıl gibi kısa bir sürede kategori basamaklarını hızla tırmanarak 2017’den itibaren Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından ‘World Tour’ seviyesine yükseltilen yarış, bu sporun 4 kıtadan gelen yıldızlarına ve gönül verenlerine bu yıl da eşsiz bir deneyim sunmaya hazır... 

TUR 2018, hem ülkemiz, hem dünya kültüründe ‘çok özel’ bir yere sahip; barışın, huzurun ve hoşgörünün başkenti Konya’dan start alıyor.

Selçuklu medeniyetinin üzerinde yükseldiği bu eşsiz coğrafya, asırlar boyu bir yandan bozkırın bereketiyle Anadolu’yu, diğer yandan Mevlana Celaleddin-i Rumi, Tebrizli Şems, Sadreddin-i Konevi, Hoca Nasreddin, Seyyid Harun Veli, Muhammed Said Hadimi gibi nice velileri ve alimleriyle de gönülleri beslemiştir.

Tüm dünyada aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü olarak bilinen Hz.Mevlana, centilmenlik, dürüstlük, dostluk gibi sporun etik değerlerini, sekiz asır önce dile getirdiği ‘7 öğüdünde’ ne de güzel barındırır:  

1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

‘Gel, gel, gel… Ne olursan ol yine gel…’ 
İşte Hz.Mevlana’nın bu çağrısına kulak vererek 9 Ekim’de Selçuklu’nun başkenti Konya’dan başlayacak TUR 2018, tıpkı genel klasman lideri mayomuz gibi turkuaz renkli Akdeniz ve Ege sahillerini kat edecek. 

2.etap Antalya – Fethiye ve 3. etap Fethiye – Marmaris arasında yaşanacak. 4.etap olan Marmaris – Selçuk, Meryem Ana Evi’nin yer aldığı Bülbül Dağı tırmanışıyla son bulacak. Selçuk’tan başlayacak 5. etap Manisa’da tamamlanacak. Ardından bu yılın bir diğer sürprizi gelecek. 6. ve son etap, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dan start alacak. Toplamda bin kilometreyi aşan bu görkemli rotanın sonunda dev yarış, bu kez üç imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’da, 14 Ekim’de yaşanacak büyük finişle noktalanacak.

Yenilenen rotasında farklı deneyimlerle 6 gün sürecek bu nefes kesen mücadeleyi zirvede tamamlayacak takım ve klasman lideri bisikletçiler, üzeri Selçuklu yıldız motifleriyle bezeli özel kupanın sahibi olacak.
2019’da yeniden birlikte olabilmek dileğiyle, tüm sporcu ve takımlara başarılar diliyoruz.